
Zgrzewanie punktowe – co należy wiedzieć na ten temat?
Łączenie ze sobą pewnych elementów za pomocą zwykłego kleju nie powinno stanowić żadnych trudności. W końcu takich rzeczy uczą się dzieci w szkole. Jednak czasem zwykły klej nie wystarczy i potrzebne są bardziej skomplikowane rozwiązania, takie jak m.in, zgrzewarka punktowa. Co należy dokładnie wiedzieć? Oto kilka słów wyjaśnienia.
Wspomnienie z historii
Warto cofnąć się nieco w historii, aby zdać sobie sprawę z tego, że za zjawisko zgrzewania odpowiedzialny jest Elihu Thomson, który odkrył je już w 1877 roku. Jednak dopiero kilka lat później, bo w roku 1886, udało mu się je opatentować. Pomimo tego, zgrzewanie do zastosowania praktycznego zostało wprowadzone dopiero w 1925 roku! Dlaczego tak długo z tym czekano? Nie wiadomo. Całkiem możliwe, że dopiero wtedy społeczeństwo zorientowało się, jakie dokładnie zalety są związane ze zgrzewaniem punktowym.
Trzy fazy robocze
Aby zdać sobie sprawę z tego, na czym polega zgrzewanie punktowe, należy wspomnieć o tym, że ma się do czynienia z trzema fazami roboczymi:
- zaciskanie – siła mechaniczna utrzymuje zgrzewane elementy w jednym miejscu, w fazie styku, podczas obrabiania;
- faza elektryczna – kiedy to dochodzi do samego zgrzewania, proces ten trwa od 0,1 do 0,6 sekundy, długość uzależniona jest od tego, z jakim dokładnie materiałem ma się do czynienia;
- spojenie – czyli moment, kiedy powstaje jedna lub więcej spoin, a materiał jest gotowy do użycia.
Zastosowanie zgrzewania w czasach obecnych
Trzeba przyznać, że obecnie na rynku dostępna jest niejedna zgrzewarka punktowa, dzięki której możliwe będzie wykonanie wielu zadań.
Zalety tego typu maszyn doskonale zostały już rozpoznane przez branże przemysłową, a maszyny wykorzystywane są tak naprawdę do tego, aby zautomatyzować w części lub w całości proces produkcyjny. Zgrzewarki aktualnie można spotkać w wielu halach produkcyjnych. Chodzi bowiem o to, że dzięki temu można w znacznym stopniu zwiększyć efektywność kosztową. Jednym z przykładów, gdzie tego typu maszyny są wykorzystywane, jest przemysł motoryzacyjny. Zgrzewarki wykorzystywane są m.in. do tworzenia elementów nadwozia.
Zgrzewarki ręczne i stacjonarne
Pomimo tego, że zgrzewarki punktowe wykorzystywane są w trakcie procesu automatyzacji, to nie można zapomnieć o tym, iż do wyboru są one właściwie w dwóch formach. Pierwsza grupa to zgrzewarki stacjonarne, które wyróżniają się swoją wielkością. Raz postawione, nie mogą być przenoszone z miejsca na miejsce, ponieważ będzie to utrudniać ich waga. Drugie zgrzewarki, to ręczne urządzenia, które wyróżniają się tym, że są w pełni mobilne, małe i nie ma problemu z tym, aby zabrać ją ze sobą do wybranego miejsca.
Które z tych urządzeń wybrać? Wszystko tak naprawdę uzależnione jest od tego, jakie dokładnie prace ma się do wykorzystania. Są takie osoby, które postanawiają zakupić zgrzewarkę ręczną do wykorzystania w trakcie prac warsztatowych w domu. Cena nie jest wysoka, a może się okazać, że nie raz i nie dwa takie urządzenie może się jeszcze przydać do wykorzystania.